Príloha č. 1

 

Odporúčania hydroekologického plánu povodia Popradu a Dunajca pre pozemkové úpravy

 

 

1. Riešenie úpravy odtokových pomerov v povodí (zlepšenie retencie krajiny)

V dôsledku makroklimatických zmien sa už aj u nás stále častejšie vyskytujú mimoriadne intenzívne suchá a mimoriadne intenzívne zrážky. Na potrebe zmierniť rozkolísanosť odtokových pomerov sa zhodujú odborníci všetkých rezortov (a to aj pre ten scenár, ak by šlo len o dočasný klimatický výkyv na Zemi - t.j. len na niekoľko desaťročí).

Z hľadiska trvalo udržateľného rozvoja by bolo teoreticky ideálne zadržať „napršanú“ alebo „nasneženú“ vodu hneď na mieste alebo čo najbližšie, a to zasiaknutím pod terén, a takto ju prostredníctvom rozlične dlhých podzemných trás nechať postupne rozdeľovať do povrchových tokov.

Doterajšia snaha vodného hospodárstva sa sústredila prevažne na zadržanie veľkého koncentrovaného povrchového odtoku v povrchových nádržiach - odtiaľ sa voda postupne rozdeľovala do povrchových tokov.

V krajine však okrem vodohospodárov pôsobí celý rad iných hospodárskych odvetví, ktoré ju využívajú a znižujú jej celkovú ekologickú stabilitu vrátane stability jej hydrosféry. Je preto zrejmé, že komplexná starostlivosť o vodné bohatstvo musí byť založená na spolupráci všetkých týchto subjektov a na ich spoločnom strategickom cieli, ktorým by mala byť eliminácia negatívnych environmentálnych záťaží a všeobecne vyhovujúce riešenie nepriaznivých odtokových pomerov v území.

Aj keď sú vodohospodári de jure správcovia povodia, de facto ako prví so zrážkovou vodou „hospodária“ lesohospodári a poľnohospodári, resp. správcovia zastavaných území. Až výsledky ich problematického hospodárenia s vodou "spracovávajú" vodohospodári. Preto by sa o zvýšenie retencie povodia Popradu a Dunajca mali rovnako snažiť lesohospodári (prvým krokom by mala byť zmena lesných hospodárskych plánov), poľnohospodári (zmena v projektoch pozemkových úprav), urbanisti a samosprávy obcí (zmeny v územných plánoch) a vodohospodári (prvým krokom by malo byť zapracovanie do vodohospodárskych plánov).

Táto kapitola obsahuje odporúčania na využitie obidvoch prístupov (vodohospodárskeho aj trvalo udržateľného rozvoja) na postupné približovanie sa k spoločnému cieľu:

v kompetencii vodného hospodárstva:

a v kompetencii iných rezortov:

Pri ďalšom trvalo udržateľnom rozvoji spoločnosti je preto žiadúce, aby jednotlivé rezorty prijali nasledovné rámcové zásady:

1.2 Riešenie úpravy odtokových pomerov v povodí zo strany poľnohospodárstva

Za účelom spomalenia odtoku zrážkovej vody, zvýšenia prirodzenej retenčnej schopnosti poľnohospodárskej krajiny a zlepšenia kvality tunajších povrchových a podzemných vôd je treba pri prerokovaní nových projektov pozemkových úprav v povodí Popradu a Dunajca žiadať postupné plnenie nasledujúcich hydroekologických požiadaviek (viď Krajinnoekologický návrh riešenia v mape C.2 1:50 000):

a) Vytvárať vsakovacie pásy:

b) Meniť rizikové poľnohospodárske kultúry:

V povodí Popradu a Dunajca treba opatrenia na zvýšenie retencie územia prednostne požadovať najmä:

1.3 Riešenie úpravy odtokových pomerov zo strany územného rozvoja

Pri prerokovaní nových územných plánov v povodí Popradu a Dunajca treba vyžadovať plnenie nasledujúcich hydroekologických požiadaviek (najmä v obciach s perspektívou výraznejšieho územného rozširovania - pozri Urbanistické opatrenia v mape C.2):

Kvôli zlepšeniu odtokových pomerov:

Kvôli lepšiemu zvládnutiu veľkých vôd:

1.4 Riešenie úpravy odtokových pomerov v povodí zo strany vodného hospodárstva

V minulosti sa pod úpravou odtokových pomerov často rozumelo len budovanie retenčných nádrží na tokoch v jednotlivých povodiach, ako aj rôzne protipovodňové úpravy tokov (najmä zvyšovanie hrádzí). Z vyhodnotení častých povodní uplynulých rokov však vieme, že retenčné nádrže sú len riešením čiastočným - nie je ich možné budovať v každej doline (pričom prívalové dažde alebo dlhodobé suchá sa môžu vyskytnúť v ktorejkoľvek oblasti). Úpravy koryta toku alebo zvýšené protipovodňové hrádze síce môžu ochrániť konkrétne sídla pred veľkými vodami (aj to nie vždy), ale posunú problém povodňovej vlny do nižšie ležiaceho úseku so zväčšenou intenzitou, takže zdržaniu vody v povodí prakticky nepomôžu.

Z uvedeného vyplýva, že ak nechceme, aby problém rýchleho odtoku vody neustále rástol priamo úmerne so zmenami makroklímy, riešenie musí byť zabezpečené kombináciou rôznych technických aj netechnických (krajinnoekologických) opatrení, na ktorých by sa mali podieľať všetci užívatelia územia (keďže ako prví hospodária so zrážkovou vodou lesohospodári resp. poľnohospodári a až výsledky ich problematického hospodárenia s vodou "spracovávajú" vodohospodári v tokoch a nádržiach). Preto by mali vodohospodári pri vyjadrovaní sa k lesným hospodárskym plánom, k projektom pozemkových úprav a k územným plánom vyžadovať zapracovanie hydroekologických princípov z predchádzajúcich kapitol 6.1.1, 6.1.2. a 6.1.3. do týchto plánov.

Konkrétne vodohospodárske opatrenia na zlepšenie hydroekologickej situácie územia by mali vychádzať z nasledovných princípov (pozri vodohospodárske opatrenia v mape C.2):

 

a) zdržiavať zrážkovú vodu na povrchu pomocou: VN, suchých nádrží - poldrov, MVN a rybníkov, zdrží pri MVE, a tiež pomocou spomalenia odtoku zdrsnením korýt tokov:

Vodárenská nádrž Jakubany na Jakubianke je uvažovaná ako výhľadový zdroj pitnej vody v kat.B -výstavba do 25 rokov (podobne vodárenská nádrž Holohumnica, ktorá je však až v kat. E, čo je ďaleký výhľad). Vzhľadom na problémovosť financovania veľkých priehrad považujeme za istejšiu alternatívnu cestu: pripravovať nové lokálne podzemné zdroje pitnej vody. Za týmto účelom odporúčame ešte pred prípravou veľkých vodárenských nádrží Jakubany resp. Holohumnica preveriť napojenie a využitie existujúcich preskúmaných ale nevyužívaných podzemných zdrojov v oblasti, ktorých výdatnosť je spolu vyše 300 l/s! (tab. C-3.3.1.c).

Prípadná perspektívna výstavba VN Jakubany by mala nasledovať až po maximálnom využití spomínaných preskúmaných ale nevyužívaných podzemných zdrojov v oblasti! VN odporúčame naďalej evidovať a obmedzovať v jej zalesnenom území inú výstavbu.

Pri VN Holohumnica však nevidíme dôvod jej ďalšieho evidovania, nakoľko jej preradenie do aktuálnejšej kategórie by v budúcnosti znamenalo zbytočné obmedzenie, alebo zastavenie rozvoja vyššie ležiacich obcí Jurské a Ihľany.

Nádrž Bušovce na rieke Poprad (kat.C- po uplynutí 25 rokov) by bola stretom záujmov s ochranou prírody z viacerých stránok (mapa C.4). Hodnotenie tokov podľa Štátnej ochrany prírody). Tunajšia vodná biota (vrátane hlavátky) je viazaná na dostatočne dlhú neprerušenú migráciu, na vyhovujúce fyzikálne, chemické a biologické vlastnosti prúdivého toku vody a adekvátneho dna. Tak vysokú priehradnú bariéru by bolo pre migráciu rýb ťažko spriechodniť - pritom Poprad je hydrickým biokoridorom regionálneho významu, navrhnutý je do európskej sústavy Natura, uvažuje sa so znovunavrátením pôvodných druhov lososa atlantického a pstruha morského, ktoré sem do 50-tych rokov pravidelne ťahali. Výstavbou nádrže by sa prúdivý riečny biotop zmenil na cca 10km dlhom úseku na jazerný resp. neprúdivý, v ktorom by bola schopná prežiť len druhovo odlišná, umelo vysadená populácia rýb. Podľa ochranárskeho hodnotenia je v plánovanej zátope VN Bušovce nadpriemerne hodnotená morfológia a hydrológia riečneho koryta (vyhovujúca aj európsky vzácnemu druhu mihuli potočnej, na Slovensku kriticky ohrozenej), nadpriemerne hodnotené sú aj biotopy brehových porastov (v skutočnosti sú však zachované len na 38 necelej polovici úseku). Preto v prípade jednoznačného dokázania potreby stavania tejto nádrže bude dôležité spoločné ochranársko-vodohospodárske prehodnotenie jej negatív a pozitív, resp. aj podrobné doriešenie a realizácia početných ekologizačných opatrení.

V prípade finančnej nereálnosti alebo environmentálnej nepriechodnosti veľkých nádrží však bude nutné zvážiť, či nie je lepšie sústrediť sa na skôr spomínané priechodnejšie spôsoby zvyšovania retenčnej kapacity krajiny. Na zabezpečenie rovnakého protipovodňového účinku ako nádrž Bušovce odporúčame preriešiť aj možnosť výstavby suchej nádrže - poldra. Jeho hlavnou nevýhodou by bolo to, že v období sucha nemôže nadlepšovať prietoky. Na druhej strane by ale nezatápal veľké poľnohospodárske plochy, technickú infraštruktúru, neznehodnocoval cenné prírodné biotopy, pri správnom riešení by nemusel vytvárať ani migračnú bariéru na toku.

Nádrž Podolínec na rieke Poprad (kat.E- ďaleký výhľad) je environmentálne neprijateľná už z toho dôvodu, že by zatopila jestvujúce obce Bušovce a Podhorany. Odporúčame s ňou ďalej neuvažovať aby nebola znehodnocovaná perspektívnosť týchto obcí pre bývanie alebo pre iný rozvoj.

 

b) bezpečne odvádzať zrážkovú vodu po povrchu

Pripravuje sa 22 rozsiahlych úprav na zabezpečenie neškodného odvádzania veľkých vôd najmä cez intravilány sídiel (mapa C.2). Pri protipovodňových úpravách tokov ako aj pri opravách a údržbe vodných tokov a objektov treba zohľadňovať ekologické požiadavky a postupovať individuálne - v závislosti od charakteru toku a spôsobu využívania krajiny, ktorou tok preteká (sídelné, priemyselné, agrárne, prírodné, rekreačné zóny a pod.):

 

 

 

 

 

 

Posledné zmeny: 25.9.2006